Co warto zobaczyć w Wejherowie?

Wejherowo to niewielkie miasto na północy Polski, w województwie Pomorskim. Miasto ma około 50000 mieszkańców według danych z 2016 roku. Część osób uważa, że Wejherowo to stolica Kaszub. Miasto włącza się do aglomeracji trójmiejskiej. Historia tego miasta sięga aż XVII wieku oraz postaci Jakuba Wejhera i budowy kościoła Świętej Trójcy.

Poewangelicki kościół par. pw. św. Leona Wielkiego i Stanisława Kostki Wejherowo

Obecnie najbardziej popularnym i znanym kościołem w Wejherowie jest tak zwany „kościół na rondzie” ze względu na swoje charakterystyczne położenie.

Co warto zobaczyć w Wejherowie?

Wejherowo pomimo tego, że jest stosunkowo niewielkie ma do pokazania wiele ciekawych zabytków i miejsc. Wejherowo jest także miastem istotnym dla katolików. Turyści pielgrzymujący do Wejherowa docenią znajdującą się tutaj drogę krzyżową oraz kościoły.

Kalwaria Wejherowska

Kalwaria Wejherowska jest bardzo ważnym miejscem kultu religijnego na Pomorzu. Jest to czwarta wybudowana w Polsce Kalwaria. Inicjatorem budowy Kalwarii Wejherowskiej był także Jakub Wejher – wojewoda, od którego wzięła się nazwa miasta. Budowa Kalwarii została ukończona w XVII wieku. Droga Krzyżowa leży w lasach nad rzeką Cedron i podzielona jest na 26 kapliczek.

Zanim wyruszymy na szlak warto odwiedzić Kościół Klasztorny pw. św. Anny, znany z obrazu Matki Bożej Wejherowskiej. Atrakcja jest darmowa i można ją zwiedzać przez cały rok. Warto jednak umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem, ponieważ część kapliczek jest zamknięta poza świętami i uroczystościami. Na stronie Kalwarii Wejherowskiej można znaleźć listę przewodników. Znajdziemy tam także przydatne informacje oraz przewodniki w tym między innymi mapa Kalwarii Wejherowskiej, czy galerię zdjęć.

Kalwaria Wejherowska Droga Krzyzowa

Kalwaria Wejherowska jest wyjątkowym doświadczeniem dla katolików, ale także ciekawym miejscem do odwiedzenia ze względu na otoczenie lasu zarówno w zimie jak i latem. fot:. Kalwaria Wejherowska

 

Pałac Przebendowskich w Wejherowie

Pałac w Wejherowie został wybudowany znacznie później niż Kalwaria Wejherowska, ponieważ na przełomie XVIII i XIX wieku. Dokładna data zakończenia budowy nie jest znana, jednak datuje się ją na około 1800 rok. Pierwszym właścicielem tego przybytku był Ignacy Franciszek Przebendowski. Pałac w Wejherowie wybudowany jest w stylu neogotyckim, Budynek po II Wojnie Światowej spełniał różne funkcje, w tym między innymi technikum leśnego.

Obecnie budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa Pomorskiego. W Pałacu Przebendowskich znajduje się teraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Palac w Wejherowie

Budynek pomimo wielu właścicieli nadal wygląda znakomicie, szczególnie zimą, kiedy to zapalana jest iluminacja świąteczna. fot:. Wiki Commons 

 

Stare Miasto i Rynek w Wejherowie

Wejherowo może poszczycić się pięknym rynkiem oraz Starym Miastem. Oprócz ładnego deptaku i odnowionego placyku ciekawe są także fasady budynków. Na szczególną uwagę zasługuje ratusz miejski. Wybudowany w XVII wieku, także w stylu neobarokowym. W późniejszych latach zostały dobudowane pozostałe części budynku, aby sprostać potrzebom mieszkańców. Ratusz jest siedzibą dla niedużego muzeum – Sali Tradycji i Historii Wejherowa. Wstęp do muzeum jest darmowy przez cały rok.

Plac Wejhera to miejsce gdzie miasto najbardziej tętni życiem, w szczególności w lato, kiedy można tutaj usiąść i wypić piwo w lokalnym browarze albo kawę w jednej z kawiarni. Miasto pięknie wygląda także zimą, kiedy to na rynku pojawia się oświetlenie świąteczne.

Na rynku znajdziemy ładną fontannę, a także pomnik budowniczego i założyciela Wejherowo – Jakuba Wejhera. Pomnik został odsłonięty nieco ponad 25 lat temu.

Wejherowo rynek w zimę

Wejherowo potrafi być malownicze w każdej porze roku, nie tylko latem, fot:. Wiki Commons

Kolegiata w Wejherowie

Już wcześniej wspominaliśmy jak istotnym z punktu widzenia katolickiego jest Wejherowo. Kolegiata Trójcy Świętej w Wejherowie, to pierwszy postawiony w mieście budynek. Znajduje się ona na Starym Mieście w okolicach ratusza miejskiego. Legenda o powstaniu tego budynku głosi, że gdy Jakub Wejher był w oblężonej twierdzy na Białorusi, przysiągł Bogu, że jeśli wybawi go z tego miejsca to postawi kościół oraz klasztor.

Budynek oddany został w 1643 roku, natomiast miasto uzyskało prawa miejskie 7 lat później, czyli w 1640 roku. Początkowo był to raczej niewielki kościółek, który w następnych latach został rozbudowany. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Kolegiaty w Wejherowie – tutaj.

Kolegiata w Wejherowie

Kolegiata Świętej Trójcy może nie zachwycać z wyglądu, jednak to bardzo ważne historycznie miejsce dla całego miasta, fot:. Wiki Commons

Park Miejski w Wejherowie

Park Miejski w Wejherowie imienia Aleksandra Majkowskiego powstał w XVIII wieku. Dzięki środkom z Unii Europejskiej przeszedł gruntowną modernizację i renowacje zaledwie kilka lat temu. Park jest zaplanowany i ułożony w tradycyjnym stylu angielskim. W parku rośnie wiele drzew, są także oczka wodne oraz rzeka Cedron.

Park Miejski jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców. Jest tutaj wiele udogodnień i infrastruktura sprzyjająca wypoczynkowi. Są stoły do gry w tenis stołowy na dworze, siłownia outdoorowa, ścieżki spacerowe z licznymi ławkami. To dobre miejsce na relaks po całym dniu zwiedzania miasta.

Park Miejski w Wejherowie

Park Miejski po renowacji w 2011 roku prezentuje się znakomicie, jest zadbany i przyjazny rodzinom z dziećmi, fot:. Wiki Commons

Wejherowskie Centrum Kultury

Wcześniej nazywane także Filharmonią Kaszubską to kulturalne centrum Wejherowa. Odbywają się tutaj koncerty, wydarzenia artystyczne, imprezy cykliczne, kabarety i wiele więcej wydarzeń. Na miejscu znajduje się także kino. Spektakularny jest design samego budynku. Cały jest wykończony szkłem, dzięki czemu wygląda na bardzo nowoczesny i modernistyczny. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy skąd można podziwiać panoramę miasta. Jest to dobry punkt widokowy w Wejherowie.

Filharmonia Kaszubska

Budynek nocą prezentuje się zjawisko i bardzo nowocześnie, fot:. Wejherowskie Centrum Kultury, Filharmonia Kaszubska

To tylko część z atrakcji, jakie można znaleźć w Wejherowie. Wiele zależy od naszych preferencji, co do podróżowania i trudno wskazać na to co jeszcze może się spodobać.

Atrakcje dla dzieci w Wejherowie

Wejherowo, pomimo, że nie jest turystyczną stolicą Pomorza może także najmłodszym zaoferować kilka ciekawych propozycji spędzenia czasu. Wypoczynek rodzinny jest możliwy tutaj na różne sposoby:

 • Wejherowskie Centrum Kultury – wizyta w kinie ucieszy każde dziecko. Repertuar dla najmłodszych prezentowany jest głównie w godzinach porannych. Znaleźć można w nim najnowsze animacje i bajki dla dzieci znane także z innych kin w Polsce. Są tutaj aż dwie sale kinowe, a ceny są znacznie niższe niż w dużych miastach.
 • Park Miejski – oprócz spaceru dzieci mogą korzystać także z placy zabaw, a także stołów do ping-ponga, szachów, czy siłowni na zewnątrz. W lato możliwe jest także wypożyczenie rowerów wodnych.
 • Czołg – jeśli dziecko jest pasjonatem atrakcji militarnych, to na pewno ucieszy je możliwość wejścia na czołg. Atrakcja znana także z innych miast.

Gdzie z dzieckiem Wejherowo

Rodzice na pewno docenią możliwość spaceru, a dzieci place zabaw w Parku Miejskim w Wejherowie, fot:. pixabay

Jak dojechać do Wejherowa?

 • Z południa Polski – najlepiej dojechać do pociągiem do Gdyni (Stacja Gdynia Główna), a następnie wsiąść w pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) w kierunku Wejherowa/Lęborka/Słupska. Należy uważać żeby nie wsiadać do pociągów jadących do Rumii lub Gdyni Chyloni, ponieważ kończą one swój bieg szybciej. Średnio pociągi jeżdżą co 20 minut, w godzinach szczytu nawet częściej. Podróż trwa nieco ponad 20 minut
 • z Zachodu Polski – osoby mieszkające w Szczecinie mają możliwość bezpośredniego dojazdu do Wejherowa korzystając z pociągów relacji Szczecin – Olsztyn / Szczecin – Białystok, razem 4 kursy dziennie. Jeśli mieszkamy bliżej okolic Poznania lub Zielonej Góry, to lepiej wybrać opcję dojazdu do Gdyni i przesiadkę na pociąg SKM.
 • ze Wschodu Polski – bezpośrednie połączenia zapewniają pociągi na trasie Olsztyn/Białystok – Szczecin, z Olsztyna mamy aż 4 bezpośrednie kursy każdego dnia. Pozostałym polecamy podobnie jak w innych przypadkach – dojazd do Gdyni, a następnie przesiadkę na pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej.
 • z Trójmiasta – bezpośrednie połączenia zapewnia Szybka Kolej Miejska w Trójmieście – SKM. Kursy są regularne, co około 20 minut. W nocy pociągi jeżdżą co godzinę, a w godzinach szczytu nawet co 10 minut. Podróż z Gdańska Głównego trwa około godziny, z Sopotu 45 minut, a z Gdyni około pół godziny.

TLK Rybak

Pociąg TLK Rybak 18104/5 gwarantuje szybkie i bezpośrednie połączenie ze Wschodu Polski do Wejherowa

 

Gdzie noclegi w Wejherowie?

Wejherowo nie jest stolicą turystyki, dlatego warto się spieszyć z rezerwacją miejsc noclegowych, szczególnie na lato, kiedy potrafi tutaj być naprawdę tłoczno. Najlepiej zrobić to przez stronę booking.com, gdzie wszystkie obiekty noclegowe są weryfikowane i gwarantują bezpieczną rezerwację.

Jeśli mamy coś doradzić, to najlepiej szukać noclegów w miejscach oddalonych nie dalej niż kilometr od centrum. Zapewni to szybkie dojście do najważniejszych miejsc w Wejherowie oraz łatwy dostęp do transportu publicznego i kolei.

Booking.com

Gdzie zjeść w Wejherowie?

Restauracje w Wejherowie oczywiście są, jednak jak na 50000 miasto nie ma ich oczywiście zbyt wiele. Spora część lokali otwiera się na przykład tylko na sezon wakacyjny, kiedy w Wejherowie jest dużo turystów. Najwyższe ceny, ale najlepsza atmosfera jest oczywiście na starówce w okolicach rynku i ratusza. Warto wypić także piwo w lokalnym browarze położonym na placu Wejhera.

Wycieczki jednodniowe z Wejherowa

Opcji wycieczek jednodniowych z Wejherowa jest wiele ze względu na świetne położenie miasta i dobre połączenia kolejowe do i z Wejherowa.

 • Gdańsk – najważniejsze miasto na Pomorzu, stolica regionu z masą atrakcji, zabytkową starówką, zoo, dostępem do morza. To świetne miejsce zarówno do zwiedzania, imprezowania, plażowania i spotkania ze znajomymi.
 • Sopot – niewielkie miasteczko położone między Gdynią, a Gdańskiem. Znane jest z najdłuższego molo drewnianego w Europie, ale także z bardzo głośnego nocnego życia tej miejscowości. Imprezy, szczególnie w okresie wakacyjnym trwają tutaj do białego rana. Osoby schorowane na pewno docenią status uzdrowiska tego miejsca.
 • Gdynia – ponad 200000 mieszkańców mieszka w tym portowym mieście. Jest tutaj sporo muzeów, znane oceanarium, a także park rozrywki Experyment, który spodoba się przede wszystkim dzieciom.
 • Puck – miasto położone nad Bałtykiem znane z ciekawego molo, możliwości plażowania, ale także z zabytkowej starówki i kościoła. Aby dojechać do Pucka trzeba najpierw pojechać SKM do Redy, a następnie przesiąść się tam w pociąg regionalny w kierunku Pucka/Helu/Władysławowa.
 • Reda – leżąca zaledwie kilka minut drogi pociągiem z Wejherowa znana jest z wyjątkowego Aquaparku, w którym można między innymi popływać z rekinami.
 • Rumia – miasto będące raczej sypialnią dla trójmiasta, jednak znajduje się tutaj osobliwa atrakcja, jaką jest hodowla kaktusów – tak zwana „Kaktusiarnia
 • Jastrzębia Góra – miasto najbardziej wysunięte na północ w Polsce. Jest to popularny ośrodek wypoczynek w lato, ze względu na możliwość plażowania nad Bałtykiem.
 • Słupsk – niezbyt popularna destynacja turystyczna, jednak warta odwiedzenia ze względu na architekturę i zadbane centrum miasta.

Plaża w Pucku

Puck oprócz ładnego rynku to także doskonałe miejsce do plażowania i sportów wodnych.

Wejherowo – czy warto jechać?

Czy warto jechać do Wejherowa? I tak i nie. Odpowiedź na pytanie jest różna w zależności od tego, jakie są Twoje upodobania oraz styl podróżowania.

 • Pielgrzymi oraz osoby religijne – zdecydowanie tak! W Wejherowie jest wiele kościołów wartych odwiedzenia wliczając w to Kolegiatę Świętej Trójcy z 1643 roku, ale przede wszystkim Kalwarię Wejherowską. Zdecydowanie polecamy pobyt na miejscu.
 • Rodziny z dziećmi – raczej tak. Jeśli do Wejherowa jedziemy na wycieczkę jednodniową to miasto raczej nie znudzi dziećmi, o ile skorzystamy z atrakcji dla nich przygotowanych. Dłuższy pobyt w Wejherowie jednak mija się nieco z celem, ponieważ nie ma tutaj zbyt wiele do robienia w dłuższym okresie.
 • Podróżnicy – raczej nie. W mieście nie ma zbyt wiele do odkrycia, a wszystkie atrakcje można przejść w maksymalnie kilka godzin. Jeśli to tylko przystanek na naszej drodze to warto się tutaj na chwilę zatrzymać, jednak nie ma co robić sobie zbyt dużych nadziei, to po prostu niewielkie miasteczko z ładnym rynkiem i kościołami.

Oczywiście decyzję pozostawiamy indywidualnie każdemu z was, jednak po przeczytaniu o atrakcjach, miejscach noclegowych, czy restauracjach można mieć pewne przypuszczenia czy Wejherowo nam się spodoba, czy też nie.

Osobom zdecydowanym na wizytę w mieście założonym przez Jakuba Wejhera życzymy dobrego wypoczynku oraz dobre pogody do odwiedzenia Kalwarii Wejherowskiej oraz pozostałych atrakcji w mieście.

Będąc na Kaszubach polecamy odwiedzić profesjonalistów – Projektowanie Wnętrz Rumia

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: